Witajcie!
Wielkimi krokami zbliża się 1 czerwca… Czyli Dzień Dziecka!
W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy wam przedstawić dnia dziecka.

Dzień Dziecka został ustanowiony 1954 r. przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechnienia ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych i obchodzony od 1955 w różne dni roku dla różnych krajów Członkowskich ONZ; w Polsce obchodzony jest 1 czerwca.

W Polsce i innych byłych państwach socjalistycznych Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest od 1950 r. W dniu 1 czerwca. Po raz pierwszy zorganizowano go w związku z akcją zbierania podpisów pod Apelem sztokholmskim. Od 1952 stało się świętem stałym. Jego inicjatorem jest organizacja zwana „International Union for Protection of Childhood”, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Od 1994 r. tego dnia w Warszawie obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży.
Z okazji Dnia Dziecka w szkołach często obchodzony jest dzień sportu; np. poprzez organizowanie rozgrywek międzyklasowych.
Przed II wojną światową z inicjatywy Polskiego Komitetu Obrony Opieki nad Dzieckiem od 1929 r. w dniu 22 września obchodzono Święto Dziecka. Tego dnia po mszach w kościołach dzieci udawały się do szkół na uroczyste akademie, a następnie na przygotowane wycieczki i zabawy, w czasie których rozdawano słodycze, zakupione ze środków pozyskanych ze zbiórek publicznych.


A teraz w jakie dni w poszczególnych krajach obchodzimy dzień dziecka:

- Francja: 6 stycznia

- Japonia: 3 marca, 5 maja

- Turcja: 23 kwietnia

- Paragwaj: 16 sierpnia


To wszystko w tym wpisie, życzymy Wam udanego dnia dziecka! :)

Iza Ilkiewicz 2g1

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Warsztaty "Lider OFF"- nasze opinie

Egzaminy gimnazjalne - podsumowanie